21/06/2024

Bezpieczne wakacje 2024

Wakacje to czas pięknej słonecznej pogody i beztroski. Dzieci zmieniają otoczenie, wyjeżdżają z rodzicami nad jezioro czy nad morze. Jak jednak przygotować się na taki wyjazd? Co powinniśmy ze sobą zabrać? Na co zwracać uwagę? Zapraszamy do lektury.
 
Ochrona UV i nakrycie głowy to podstawa
Kolejne lata są coraz bardziej upalne. Temperatury często osiągają poziom powyżej 30 stopni. Pamiętajmy o tym, że dzieci przegrzewają się dużo szybciej od dorosłych. Dlatego powinniśmy unikać spacerów w godzinach południowych i dbać o odpowiednie nakrycie głowy, aby uniknąć udaru słonecznego. Jeśli przebywamy nad wodą koniecznie użyjmy kremów z wysokim filtrem UV. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i skłonna do poparzeń słonecznych. A nie zapominajmy, że woda przyciąga promienie słoneczne jeszcze bardziej.
 
Bezpieczeństwo w turystycznych miastach
To temat wałkowany już wiele razy, ale wciąż niestety dochodzi do dramatycznych sytuacji. Na wakacjach przede wszystkim pilnujmy, aby dzieci się nie oddalały. Porozmawiajmy o tym z dzieckiem przed wyjściem. W kurortach bywają tłumy i wystarczy chwila nieuwagi. Po pierwsze eksperci zalecają codziennie rano zrobić zdjęcie dziecku, aby w sytuacji podbramkowej szybko pokazać, jak wyglądało dziecko, w co było ubrane. Po drugie warto również pomyśleć o opasce z numerem telefonu, gdyby nasza pociecha jednak się zgubiła. Są to oczywiście środki bezpieczeństwa, które mamy nadzieję nigdy się nie przydadzą, ale w wyjątkowych sytuacjach mogą pomóc odnaleźć szybko pociechę.
 
Bezpieczeństwo nad wodą
Kolejnym ważnym tematem jest bezpieczeństwo dziecka nad wodą. Niestety dane statystyczne utonięć są bezlitosne i co roku dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Pamiętajmy, że nawet jeśli nasze dziecko uczęszcza na zajęcia nauki pływania i umie pływać, nie zwalnia to nas z ciągłej opieki i uważności nad wodą. Jezioro czy morze to zupełnie inny żywioł i okoliczności. Uważajmy na fale, motorówki, skutery i stosujmy metodę ograniczonego zaufania. Wybierajmy plaże strzeżone, gdzie są ratownicy. To, że dziecko umie pływać, nie znaczy, że czuje się swobodnie nad jeziorem czy morzem. Jeśli Twoje dziecko nie umie pływać, przestrzegamy przed użyciem wszelkich materacy czy kół dmuchanych. W Internecie można znaleźć dużo filmików, które pokazują jak może skończyć się zabawa  wodzie z tym sprzętem. 
 
Nawodnienie
W okresie letnim powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie dziecka. Podczas upałów dzieci tracą wodę bardzo szybko. Odwodnienie organizmu u dziecka może być bardzo niebezpieczne. Dlatego miejmy przy sobie zawsze pod ręką butelkę wody. Zachęcajmy dzieci do picia jej i unikajmy wszelkich napojów słodzonych i soczków.
 
Podsumowanie
Wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem zachowajmy szczególną ostrożność, zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci poprzez ochronę UV, nakrycie głowy i bezpieczne przebywanie nad wodą.